Den siste fredagen før jul. 20.desember. Det er i dag det. Og dagen er snart over. En av de største reisedagene i året, sa de på teve. Selv om vi visst skulle reise litt sånn spredd utover flere dager i år, sa de også. I og med at julaften kommer på en tirsdag. «Hjem-til-jul»- eventuelt “bort-til-jul”-transportene hadde visst startet allerede i går.
Dagen i dag bød på både det ene og det andre. Livet skjer. Noen har reist. Det er de vi har tatt avskjed med for siste gang. Og som ikke kommer tilbake. Ikke til jul engang. Derfra er det ingen billett å få.
Noen har reist med fly og julegaver i bagasjen. Eller med båt eller bil eller noe annet som var logisk og praktisk. Til og med nyhetssendingene har snakket om dem som reiser og dem som kommer i dag. Med fly og båt og buss og alt det er mulig å reise med. En kar skulle til Alicante og ei skulle til Mo i Rana. Både de som reiser for godt, de som reiser på tur og de som kommer preger jula for dem som er rundt dem.
Jeg tror vi kan si at jula kom med tog her på bruket i år. Vy brakte med seg en lett frynsete men ganske tilfreds avlegger preget av post-eksamensstress. Og jammen var de i rute også. Vy og avleggeren, altså.
Jeg håper at både reisestress, eksamensstress og julestress kan minimeres de neste dagene. 21.desember, dagen i morgen, kommer for både dem som reiser hjem til jul og dem som ikke skal noe sted. Og for dem som er igjen når noen har reist for siste gang.
I morgen vurderer jeg å støvsuge bestikkskuffen. Jada, det gjøres hvert år og er vel det nærmeste jeg kommer «julevask». Vi får se. Jeg skal selge noen juletrær også, får jeg håpe. Heldige meg.
Ikke noe av dette krever noen form av konseptet reise. Og det er i grunn helt i orden.
Jeg er kortreist 😁og bare på julaften 🙂
Kortreist er best 😉
Fint å få avleggeren hjem til jul!
Veldig fint!